Laweta jako podstawowy pojazd pomocy drogowej
Awaria na drodze może przydarzyć się każdemu kierowcy. W takich warunkach nawet drobna usterka może stać się poważnym problemem i okazać się niemożliwa do usunięcia we własnym zakresie. Jedynym sposobem na poradzenie sobie w podobnej sytuacji jest wezwanie pomocy drogowej. Specjalista, który dotrze na miejsce w zależności od sytuacji będzie mógł dokonać naprawy albo zaoferuje przewiezienie uszkodzonego auta do warsztatu.
Jakie usterki są zwykle usuwane na drodze?
Pomoc drogowa może pomóc w kontynuowaniu jazdy w sytuacjach, gdy awaria nie jest poważna i da się ją usunąć bez konieczności korzystania ze specjalistycznego sprzętu lub trudnodostępnych części zamiennych. W większości przypadków na drodze mechanik będzie mógł poradzić sobie z niewielkimi uszkodzeniami instalacji elektrycznej np. przepaleniem bezpiecznika bądź obluzowaniem przewodu. W grę wchodzi też wymiana ogumienia, paska klinowego czy zaradzenie uszkodzeniu mocowania wydechu. Pomoc drogowa pomoże też przy problemach z brakiem paliwa, ubytkiem oleju lub chłodziwa. Wielu kłopotów przysparza też kierowcom wadliwie działający alarm czy immobiliser.
Kiedy auto trzeba przewieźć na lawecie?
Transportowanie samochodu na lawecie będzie niezbędne w przypadku skomplikowanych napraw, których nie da się wykonać na drodze. Lawetowanie będzie konieczne, jeżeli auto uległo kolizji, w której uszkodzone zostały elementy ważne dla bezpieczeństwa. Na lawetę trafi też pojazd, który brał udział w wypadku. Laweta będzie nieodzowna, jeżeli uszkodzone zostało auto z automatyczną skrzynią biegów albo z napędem na cztery koła. Warto pamiętać, że lawetę trzeba też wezwać, gdy do awarii dojdzie na autostradzie.
Jak działa laweta?
Autolaweta to specjalna platforma mocowana na podwoziu pojazdu dostawczego lub ciężarowego. Jest ona wyposażona w najazdy oraz wciągarkę, która umożliwia ustawienie uszkodzonego samochodu na platformie. Auto jest na niej unieruchamiane za pomocą pasów. Zjechanie z platformy jest możliwe po jej częściowym uniesieniu przy wykorzystaniu siłownika hydraulicznego.